Урок №1
Українська мова 11 клас
Українська мова 11 клас
Тема
уроку Точність мовлення як оптимальне слововживання. Умови
досягнення
точності.
Мета:
допомогти учням усвідомити точність мовлення як оптимальне слововживання;
розкрити умови досягнення точності в текстах різних стилів
мовлення; розвивати вміння удосконалювати власне й чуже мовлення
щодо точності – відповідності мовних засобів висловленій думці; виховувати
культуру мовлення, потребу в удосконаленні власного
мовлення, шанобливе ставлення до рідної мови.
Цілі:
Учні
знатимуть: яке мовлення є точним, умови досягнення точності, реалізація точності в різних стилях мовлення
Учні
вмітимуть: співвідносити предмети і явища реального світу зі словами,
які їх позначають; створювати
висловлювання, найбільш адекватні предмету мовлення (явищу дійсності); користуватися
різними формами передачі думки ресурсами мови, враховувати знання адресата про
предмет мовлення; корегувати власні й чужі тексти з погляду дотримання точності
мовлення;
Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник ( Українська мова. Підручник
для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів із
навчанням російською мовою/
Н.В. Бондаренко. – К.: Грамота, 2011. – 336 с.);
роздатковий матеріал для індивідуальної роботи
Методи, прийоми й форми роботи: слово
вчителя, обмін побажаннями, пояснення вчителя, робота з підручником, «Навчаючи
- учусь», колективне складання матриці,
колективна, групова робота з вправами, інсценізація, робота в парах,
самостійна робота учнів, ділова гра, «Два – чотири – всі разом», «Мікрофон»,
«Незакінчене речення».
Хід уроку
І Забезпечення мотиваційної готовності та
позитивного настрою учнів.
Посміхніться
сусіду й побажайте успіху на уроці.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Кому не доводилося довіряти паперу свої
думки, спостереження, розрахунки? Учений, що закінчив важливе
дослідження, інженер, що провів складні обчислювання, негайно беруться за перо,
щоб викласти на папері результати своєї праці, зробити їх доступними для інших
людей, зберегти для наступних поколінь…
І гірко уявити, що один
необережний рух руки, випадкова описка чи й
помилка можуть обірвати низку думок, викривити сказане, затемнити зміст,
зруйнувати струнку систему доказів – одним словом, значно зіпсувати плоди
напруженої роботи.
До чого ж це тендітна та
нестійка здібність – точність викладу наших думок! Скільки треба поратися, щоб підпорядкувати своїй волі
написане чи надруковане! Ця справа вимагає постійного тренування та стійкої
уваги, потреби все життя
удосконалювати навички мовлення. Потрібно розвивати в собі цю важливу
здібність.
ІІІ Цілевизначення.
Учитель пропонує звернути увагу
на тему й мету уроку та сформулювати свої цілі, записати їх у зошит, озвучити.
ІV Сприймання й усвідомлення учнями
навчального матеріалу.
- Пояснення вчителя:
- що характеризує точність
мовлення;
- що таке точність мовлення;
- умови досягнення точності
мовлення;
2. Організація
роботи з підручником. Метод «Навчаючи - учусь»
Опрацювання змісту §2 на с. 15 (як проявляється точність у різних стилях
мовлення).
Виступи
учнів.
Колективне складання матриці. (Додаток 1)
V Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних та творчих умінь.
1. Виконання
вправи 18 на с. 15-16(усно). Колективна робота.
Прочитайте
тексти, визначте їх стильову належність. На прикладі кожного тексту поясніть,
як виявляється точність у конкретному стилі та якими мовними засобами її
досягають.
- Знебарвлення
фарб – результат відбілюючої дії озону, заснованої на окислювальних
властивостях його молекул.
Налийте в склянку світло-голубий
розчин фарби індиго й пропускайте через нього озон. Розчин знебарвиться. (В. Алексинський).
- Ранок був сонячний, кришталевий.
Тихий, які бувають тільки на початку осені. Море мріяло в ніжній млості, і
в заштиленому його атласі відсвічували перлові верхів’я хмаринок. Легкі
пустотливі хвильки з дзвінким сміхом набігали на обмілини й шепотіли щось
ласкаве, спадаючи на пісок. Мліли гори в бузковій імлі, наливалися долини
синю і, наче високі чорні свічки, нерухомо стояли кипариси, відтіняючи
сліпучу білизну будинків із плескатими дахами, що розсипалися крейдяними
кубиками по схилах гір. (З.Тулуб).
- Державна
премія імені Тараса Шевченка – найвища творча відзнака в Україні.
Шевченківська премія увінчує найвидатніші твори літератури і мистецтва.
Освячена іменем Великого Кобзаря, ця творча нагорода має незаперечний
авторитет в Україні й у світі. Комітет із Державних премій України імені
Тараса Шевченка щороку, шляхом конкурсного відбору й таємного голосування,
визначає твори, гідні високої премії. (З
книги «Шлях на Тарасову гору». – К.: 1998).
4. Національна премія встановлюється для
нагородження громадян за найвидатніші твори літератури і мистецтва,
публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням українського
народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам’ять
народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на
державотворення і демократизацію українського суспільства. Присудження
Національної премії провадиться Указом Президента України (З Положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка).
2. Виконання вправи 19 на с. 16(усно). Робота в групах.
1.
Прочитайте текст, поясніть його назву. Спрогнозуйте реакцію міліціонера на жарт
археолога.
2.
Розіграйте бувальщину в особах.
Сенсаційна
знахідка
Якось відомий київський археолог
Євген Черненко розповів журналістові про випадок із свого життя: «У 1973
році в селі Керносівці на Дніпропетровщині колгоспники копали силосну яму й
відкопали кам’яного ідола кінця ІІІ – початку ІІ тисячоліття до н.е. Знахідка
була сенсаційною, і за два роки мені довелося везти її до Києва на виставку
досягнень народного господарства (ВДНГ).
Біля самого міста наш пікап зупинив міліціонер.
-
Що везеш?
-
Бабу.
-
А ти що, не знаєш, що в кузові людей возити не можна?
-
Так вона ж нежива.
Тут він виймає
пістолет:
-
А ну, показуй!
Ми відчинили
дверцята…»
- Назвіть ключове слово, яке зумовило двозначність змісту і, як
наслідок, - комічний ефект. З’ясуйте за словником інші значення цього
слова, доведіть, що правильне вживання багатозначних слів забезпечує
точність сприймання мовлення адресатом.
3.
Виконання вправи 20 на с. 17. Робота в
парах.
Прочитайте
фрагмент діалогу, поясніть, чому вживання виділеного слова може мати комічний
ефект. Запишіть початок і продовження діалогу та розіграйте його в особах.
- Двірник уже старий.
- То
викиньте його.
4. Диференційна
робота
Індивідуальне завдання – вправа 21; роздатковий матеріал (Додаток 2)
Перекладіть і запишіть українською мовою висловлювання Костянтина
Федіна, поясніть, як ви його розумієте.
Самостійна робота учнів із
вправою 22.
1. Зясуйте, яких значень набуває іменник стіл у поданих словосполученнях.
Складіть і запишіть речення з трьома із них на вибір.
Письмовий стіл, обідній стіл, туалетний стіл,
накритий стіл, святковий стіл,
багатий стіл, одноманітний стіл, вегетаріанський стіл, молочний стіл, солодкий
стіл, дієтичний стіл, різдвяний стіл, великодній стіл.
2. Зробіть висновок про те, як лексична
сполучуваність слів впливає на їх значення.
5. Виконання вправи 23 на с. 18.
Індивідуальна робота учнів біля дошки.
До поданих
іменників доберіть відповідні означення з дужок, утворіть і запишіть
словосполучення, обґрунтовуючи вибір.
- Зал, книжка, конференція, молодь (читацький, читальний, читаючий, читаний).
- Погода, апарат, мітинг, голландець, тарілка, рідина (літаючий, летючий, летучий, леткий, льотний, літальний).
- Ділова гра «Журналіст».
Уявіть
себе журналістом популярної газети чи журналу. Складіть і запишіть перелік
запитань (5-6) до сучасного поета чи письменника для інтерв’ю. Розіграйте діалог.
По завершенню виступів
учнів з діалогами – аналіз мовних засобів і помилок, допущених у зв’язку
з недотриманням вимог точності мовлення.
- Виконання вправи 27(завдання А) на с. 19. Самостійне виконання завдань
учнями.
Складіть і запишіть речення
зі словом джерело в таких значеннях:
- Потік, що утворюється внаслідок виходу підземних вод на поверхню землі.
- спец. Писемна пам’ятка, оригінал, на якому грунтується наукове дослідження.
- перен. Першопричина, початок чого-небудь.
Перевірка
вправи методом «Два-чотири – всі разом»
VІ
Рефлексія діяльності. Оцінювання навчальних досягнень.
Робота учнів із індивідуальною карткою
Набув (ла) знань
|
Так
|
Ні
|
Сформував (ла)
вміння
|
Так
|
Ні
|
-
Теоретичне визначення точності мовлення;
-
Ознаки точного мовлення;
-
умови
досягнення точності мовлення;
-
способи
досягнення точності мовлення
в різних стилях.
|
-
співвідносити предмети і явища реального світу зі
словами, які їх позначають;
-
створювати
висловлювання, найбільш адекватні предмету мовлення (явищу дійсності);
-
користуватися різними формами передачі думки
ресурсами мови.
Самооцінка діяльності _________
|
Вправа «Мікрофон»
§
На уроці я довідався…
§
Мені було не складно…
§
Можу порадити іншим…
§
Найкраще я упорався із…
VІІ Підсумок
уроку.
Методика незакінчених речень.
Ø
Точність мовлення характеризує…
Ø
Щоб досягти точності мовлення, треба…
Ø
У різних стилях точність проявляється…
Ø
Точність залежить від…
VІІІ Домашнє завдання
- Засвоїти зміст §2( с.14-15 )
- Виконати завдання вправ:
-
28 (середній, достатній рівні)
-
30
(високий рівень)
3. Дослідити порушення точності мовлення в
місцевій періодичній пресі або в
рекламних оголошеннях міста (за бажанням).
Додатки до уроку
Науковий
|
Розмовний
|
Художній
|
|
|
|
Одним словом,озонівка!
ВідповістиВидалитиТільки так ! Дякую !
Видалити