Здоров'я і краса



Режим дня дитини






Правильне харчування підлітка 


Робоче місце школяра
З настанням навчального року школяр отримує великі навантаження на організм. Особливо страждають хребет і очі. У школі на уроках за поставою стежать педагоги, а вибір правильного, грамотно влаштованого місця для занять вдома - виключно на совісті батьків.
Почнемо з того, як дитина сидить, коли робить домашнє завдання. Найчастіше - в напівтемряві, за обіднім або письмовим столом, розрахованим на дорослого, і на «дорослому» стільці. Стільниця при цьому перебуває на рівні підборіддя, плечі - вище вух, при цьому в поперековому відділі формується кіфоз (викривлення хребта опуклістю назад). Або дитина сидить боком на краєчку стільця, формуючи собі класичний сколіоз (бічне викривлення хребта). Або тримає книгу на колінах ... Для того щоб вірно облаштувати робоче місце дитини, потрібно знати декілька правил, які допоможуть уникнути безлічі проблем з його здоров'ям - наприклад, з опорно-руховим апаратом, зором.
«Корисне» освітлення. Стіл не можна ставити напроти вікна, - розповідає врачофтальмолог дитячої поліклініки Комсомольського району Світлана Жукова. - Усім відомо, що світло має падати тільки зліва. Можна розташувати джерело світла зліва і ззаду, але ні в якому разі справа - тоді на столі буде повне затемнення. Стіл, що стоїть навпроти вікна, - теж не краще рішення: промені сонця відбиваються від його поверхні, через що очі втомлюються. Якщо іншого варіанту немає, то від вікна стіл повинен стояти на відстані не менше 15 сантиметрів, ідеально - за півметра.
Для того, хто працює за столом, оптимальним джерелом освітлення є настільна лампа з абажуром конусоподібної форми на гнеться ніжці. У разі необхідності можна змінювати напрямок світла, уникаючи засліплення очей.

Якщо дитина носить окуляри, для роботи за компю’тером йому потрібні особливі окуляри з індивідуально підібраним фокусною відстанню. Лампа не повинна бути галогеновою, вона занадто яскрава. При висвітленні такої лампою очі швидко втомлюються. Якщо дитина робить уроки ввечері, однією настільної лампи мало. Не повинно бути різкого перепаду освітлення, тому включайте одночасно і верхнє світло, і настільну лампу, яка повинна знаходитися ліворуч. Потужність лампи рекомендується в межах від 60 до 80 ват. При її покупці загляньте в посвідчення гігієнічної реєстрації (а не тільки в сертифікат), де вказана область застосування. Може, сподобався вам освітлювальний прилад призначений, наприклад, для оптичних робіт.




Як зробити так, щоб дитина робила зарядку щоранку?
       Психологи вважають, що навіть найупертіших малюків можна привчити виконувати фізичні вправи щоранку. Що роблять діти із задоволенням? Одноманітні дії або активні вправи у вигляді гри? Відповідь очевидна. Учені з Організації Nemours Foundations дійшли висновку, що під час виконання зарядки дитячу увагу потрібно підтримувати активною. Якщо ви запропонуєте малюкові шукати іграшки, користуючись підказками, зокрема йому буде необхідно вилізти на шведську стінку або, навпаки, нахилитися, щоб подивитися під диван, дитина охоче робитиме зарядку. Ще один секрет «зарядки без проблем» — участь інших членів родини. Адже разом усе робити значно веселіше. Секрет полягає ще й у тому, що для дитини характерною є наслідувальна поведінка, малюк легше виконує те, що роблять дорослі.
                                      
Що таке спеціальна кулькова ручка для лівші?
 
  Уже давно вчені дійшли висновку про те, що наш світ улаштований дуже незручно для лівші, він орієнтований на правшу. Для зручності людей, які звикли писати лівою рукою, створили спеціальну ручку. Адже ліворукість — це постійні відбитки чорнила, що залишаються на долоні, розмазаний текст. Фахівці з Великої Британії розробили спеціальну ручку, що завдяки спроектованому тримачу й вигнутому стрижню утримує ручку на достатній відстані від зошита й не закриває зошит тому, хто пише.

                                                

Чи впливає ім’я на характер дитини?
На думку Бориса Хигира, психолога, який понад тридцять років вивчає зв’язок імені з характером лю­дини, впливає. Коли до людини звертаються, а відбу­вається це не один раз на день, а безліч, певна ком­бінація звуків посилає сигнал у головний мозок і ви­кликає якусь поведінкову реакцію. І в кожного імені вона особлива. Однак психолог запевняє, що назвати однозначно «щасливі» або «нещасливі» імена він не може. А ось якщо простежити за особливостями лю­дей з однаковими іменами, то можна помітити пев­ні подібності. Про кожну дитину й дорослого потрібно робити висновок за комбінацією імені та по батькові. Що ж стосується складних за звучанням, незвичай­них імен, то дослідження британських терапевтів до­вели: такі люди частіше страждають від психічних роз­ладів і комплексів.
                                             
Скільки цукерок на день можна давamu дитині?

Один тато так відповів на це запитання: «Скільки не шкода!» Але тоді можна бути впевненими: дитина з’їсть усі цукерки, які є вдома, й попросить іще. Досвідчені й грамотні педіатри на це зовсім не безглузде (як мо­же видатися на перший погляд) запитання відповіда­ють: усе залежить від віку й рухливості малюка. Добре б років до двох обмежити сухофруктами, краще влас­ного приготування. І не давати дитині занадто багато випічки. Але зовсім позбавляти дітей солодощів не верс­то. Щодо кількості цукерок, які можна дати дитині на день, слід ураховувати добову дозу цукру, рекомендо­вану педіатрами:
Ø     для дітей до 1,5 років — приблизно 4 г;
Ø     до 6 років — 60 г;
Ø     до 13 років — 75 г;
Ø     лише до 17 років норма становитиме 100 г.
Слід ураховувати не лише цукор, але і його вміст у різних продуктах.

Як правильно вибрати футбольний м’яч?

 
  Більшість хлопчиків захоплюються футболом, тому  футбольний м’яч — це чудовий подарунок на день  народження або до початку літніх канікул. Однак, вибрати  гарний футбольний м’яч досить складно. Є багато  особливостей, звертаючи увагу на які, ви зможете купити  такий м’яч, що надовго стане в пригоді вашій дитині.
 Для кожної вікової групи існує свій розмір м’яча.
3-й розмір. Окружність завдовжки від 57 до 60 см, маса — від 311 до 340 г. Такий м’яч призначений для вікової групи до 8 років.
4-й розмір. Окружність завдовжки від 62,5 до 65 см, маса — від 340 до 368 г. Стане в пригоді для вікової групи від 8 до 12 років.
5-й розмір. Окружність завдовжки від 67,5 до 70 см, маса — від 396 до 453 г. Міжнародний стандарт для віку від 12 років і старших.
    Вибираючи футбольний м’яч, зверніть увагу на те, у який спосіб з’єднані панелі м’яча. Найміцніші м’ячі ті, у яких панелі скріплені п’ятишаровою переплетеною ниткою з поліестеру. Найміцнішими вважають ті м’ячі, які зшиті ручним способом, а не машинним.
     Також зверніть увагу на матеріал, з якого виготовлено камеру. Найкраще зберігає повітря камера, виконана з бутила, адже вона не пропускає повітря так, як камера з латексу. А м’ячі з латексними камерами потребують підкачування раз на тиждень.


                               
                                   









Що розвиває «Кубик Рубика»?


       Цю гру-головоломку винайшов угорський скульптор і викладач архітектури Ерне Рубик. Зовні головоломка схожа на куб, що складається із двадцяти шести маленьких кубиків, здатних обертатися навколо трьох внутрішніх осей. Кожна сторона кубика складається  з дев’яти квадратів, пофарбованиху різні кольори. Завдання гравця — упорядкувати розташування квітів, зробивши так, щоб кожна грань кубика мала один колір.
      «Кубик Рубика», як і більшість головоломок, розвиває логічне мислення, а також дрібну моторику, увагу, посидючість, просторове мислення і є чудовою альтернативою «зависанню» дітей у комп’ютері або перед телевізором. У світі проводять змагання на швидкість збирання «Кубика Рубика». А для тих, хто опанував класичний варіант головоломки, існує чимало варіацій кубика іншої форми, кольору й алгоритмів розв’язання.

                                       

Що таке «роликові кросівки»?
   Чи доводилося вам коли-небудь бачити, як дитина, що спокійно йшла асфальтом, раптом починає легко котитися, начебто в неї на ногах зненацька з’явилися коліщата? Але насправді тут немає жодного чарівництва. Адже виробники, які прагнуть постійно дивувати своїх покупців, створили симбіоз спортивного взуття й роликових ковзанів.
       І хоча в нас таке взуття з’явилося нещодавно, в усьому світі діти й дорослі опановують його понад вісім років. Більшість мам побоюються купувати дітям роликові кросівки, уважаючи, що їх використання травмонебезпечне. Але таке взуття не небезпечніше, ніж звичайні роликові ковзани. Витратьте небагато часу, щоб навчити дитину користуватися веселою новинкою, і малюк сам із задоволенням і впевнено кататиметься. Головне — надягати спеціальні знімні ролики, що кріпляться до підошви, там, де є рівна поверхня для пересування.
     Такі кросівки-ролики дають можливість дітям навчитися володіти своїм тілом, активно рухатися, фантазувати, вигадуючи нові трюки. Задля безпеки заздалегідь придбайте дитині шолом, налокітники й наколінники. Хоча в результаті досліджень з’ясувалося, що травматизм під час катання на роликових кросівках у 39 разів нижче, ніж під час катання на велосипедах і в 24 рази менше, ніж під час катання на скейтбордах.



                                     “ОБЛИЧЧЯ” СКОЛІОЗУ
Спина людини така ж виразна, як і її очі – “дзеркало душі”.
У лікарів існує навіть термін “королівська осанка”, тобто пряма та величава. На відомій картині французького художника Давида змальована Марія-Антуанета, на якій  її везуть до страти  і навіть в цей трагічний для неї час королева сидить прямо та невимушено. Ця постава вироблялась з дитинства і не тільки у королів.
Для вихованця військового училища вважалось не коректним під час балу притулятись до колони.
Перш за все, на що потрібно звернути увагу – це осанку дитини. Існують анатомічні орієнтири, з а допомогою яких можна визначити порушення постави :
–         вертикальна лінія остистих відростків,
розміщення на одній лінії  нижні кути лопаток, гребні повздовжніх остей, симетричні контури талії та шиї з обох сторін.
Говорять, що людині стільки років на скільки виглядає її хребет. Можна в 16 років виглядати, як старець та в 70 років бути струнким та здоровим. Якщо є вік у людини, то відповідно є вік у хвороби.
У   захворювання сколіоз розрізняють три періоди:
1) інфантильний ідіопатичний сколіоз. Виникає до 3-х років, частіше у хлопчиків, з віком зникає;
2) ювенільний ідіопатичний  сколіоз. Виникає в віці 4-10 років (прогресує, якщо не проводиться лікування).
3) підлітковий ідіопатичний сколіоз. Виникає у період статевого дозрівання 10-13 років. Частіше у дівчаток. 
В ХVІ ст. Герцог Сен-Симон  писав про Герцога Бугрунського: ” Он вышел прямым и стройным из рук кормилицы, но скоро стали замечать, что его талия начинает изибаться. На него немедленно одели железное кольцо и крест, которое он всегда носил. Принимали разные меры и методы для лечения болезни, но природа оказалась сильнее. Он стал горбиться на одно плечо, что сделало его хромым не потому что ноги были разной длины, а так как одно плечё поднялось, расстояние между бёдрами перестало быть одинаковым и вместо того, что бы держаться прямо, он склонялся на одну сторону.” (Сен-Симон о внуке короля Франции Людовика ХІV). Опис захворювання було зроблено точно і правильно з точки зору ортопедії – первинно була деформація грудного відділу хребта, що призвело до ротації хребців та формування первинної дуги сколіозу. Потім з’явилася вторинна дуга – компенсуючи – його ноги перестали бути однаковими. Скоріше за все мова йшла за ранній ідіоматичний сколіоз.
У захворювання  є не тільки вік але й обличчя. На сьогоднішній день розрізняють сім етіологічних груп:
Вроджений сколіоз – це спадкове захворювання, яке обумовлене аномаліями розвитку хребта. Вада формується ще в утробі матері.
Неврогенний сколіоз. Внаслідок специфічних захворювань, таких як поліомієліт, менінгіт, енцефаліт, а також внаслідок родових травм та дитячого церебрального паралічу.
Дистрофічний сколіоз – остреохондропатії, що викликані порушенням остеогенезу та патології розвитку сполучних тканин. Причиною може бути авітаміноз вітаміну Д – рахіт.
Обмінно-гормональний сколіоз. Внаслідок ендокринної патології порушується засвоєння кальцію в організмі.
Сколіози викликані специфічними захворюваннями. Наприклад: онкологічні захворювання, туберкульоз кісток.
Компенсаторний сколіоз. Виникає внаслідок травми нижніх кінцівок чи захворювання стопи. Це може бути перелом стегна, перелом кісток предплюсни, плоскостопість.
Нейродиспластичний сколіоз. Виникає внаслідок порушення формування скелету та нервової тканини під час розвитку плода.
– міопатія;
– сірінгомієлія;
– нейрофіброматоз (хвороба Реклінгаузена).
Відомий письменник Віктор Гюго описав  точну клінічну картину в одному із своїх творів –  “Собор Паризької Богоматері”: ” В одно погожее воскресное утро, на Фоминой неделе, после обедни, в деревянные ясли вделанные в паперть Собора Парижской Богоматери было положено живое существо. У бедного малыша на левом глазу оказалась бородавка, голова ушла в плечи, позвоночник был изогнут дугой, грудная клетка выпячена, ноги искривлены”. Так Віктор Гюго описував появу Квазімодо в Соборі Парижської Богоматері. 
З написаного можна побачити, що захворювання має багато форм та різних клінічних проявів. Якщо батьки помітили ознаки захворювання варто звернутися за консультацією до лікаря ортопеда-травматолога. Раннє виявлення  патології є запорукою успішного лікування та здорової нації в майбутньому.
Спина людини така ж виразна, як і її очі – “дзеркало душі”.
У лікарів існує навіть термін “королівська осанка”, тобто пряма та величава. На відомій картині французького художника Давида змальована Марія-Антуанета, на якій  її везуть до страти  і навіть в цей трагічний для неї час королева сидить прямо та невимушено. Ця постава вироблялась з дитинства і не тільки у королів.
Для вихованця військового училища вважалось не коректним під час балу притулятись до колони.
Перш за все, на що потрібно звернути увагу – це осанку дитини. Існують анатомічні орієнтири, з а допомогою яких можна визначити порушення постави :
–         вертикальна лінія остистих відростків,
розміщення на одній лінії  нижні кути лопаток, гребні повздовжніх остей, симетричні контури талії та шиї з обох сторін.
Говорять, що людині стільки років на скільки виглядає її хребет. Можна в 16 років виглядати, як старець та в 70 років бути струнким та здоровим. Якщо є вік у людини, то відповідно є вік у хвороби.
У   захворювання сколіоз розрізняють три періоди:
1) інфантильний ідіопатичний сколіоз. Виникає до 3-х років, частіше у хлопчиків, з віком зникає;
2) ювенільний ідіопатичний  сколіоз. Виникає в віці 4-10 років (прогресує, якщо не проводиться лікування).
3) підлітковий ідіопатичний сколіоз. Виникає у період статевого дозрівання 10-13 років. Частіше у дівчаток. 
В ХVІ ст. Герцог Сен-Симон  писав про Герцога Бугрунського: ” Он вышел прямым и стройным из рук кормилицы, но скоро стали замечать, что его талия начинает изибаться. На него немедленно одели железное кольцо и крест, которое он всегда носил. Принимали разные меры и методы для лечения болезни, но природа оказалась сильнее. Он стал горбиться на одно плечо, что сделало его хромым не потому что ноги были разной длины, а так как одно плечё поднялось, расстояние между бёдрами перестало быть одинаковым и вместо того, что бы держаться прямо, он склонялся на одну сторону.” (Сен-Симон о внуке короля Франции Людовика ХІV). Опис захворювання було зроблено точно і правильно з точки зору ортопедії – первинно була деформація грудного відділу хребта, що призвело до ротації хребців та формування первинної дуги сколіозу. Потім з’явилася вторинна дуга – компенсуючи – його ноги перестали бути однаковими. Скоріше за все мова йшла за ранній ідіоматичний сколіоз.
У захворювання  є не тільки вік але й обличчя. На сьогоднішній день розрізняють сім етіологічних груп:
Вроджений сколіоз – це спадкове захворювання, яке обумовлене аномаліями розвитку хребта. Вада формується ще в утробі матері.
Неврогенний сколіоз. Внаслідок специфічних захворювань, таких як поліомієліт, менінгіт, енцефаліт, а також внаслідок родових травм та дитячого церебрального паралічу.
Дистрофічний сколіоз – остреохондропатії, що викликані порушенням остеогенезу та патології розвитку сполучних тканин. Причиною може бути авітаміноз вітаміну Д – рахіт.
Обмінно-гормональний сколіоз. Внаслідок ендокринної патології порушується засвоєння кальцію в організмі.
Сколіози викликані специфічними захворюваннями. Наприклад: онкологічні захворювання, туберкульоз кісток.
Компенсаторний сколіоз. Виникає внаслідок травми нижніх кінцівок чи захворювання стопи. Це може бути перелом стегна, перелом кісток предплюсни, плоскостопість.
Нейродиспластичний сколіоз. Виникає внаслідок порушення формування скелету та нервової тканини під час розвитку плода.
– міопатія;
– сірінгомієлія;
– нейрофіброматоз (хвороба Реклінгаузена).
Відомий письменник Віктор Гюго описав  точну клінічну картину в одному із своїх творів –  “Собор Паризької Богоматері”: ” В одно погожее воскресное утро, на Фоминой неделе, после обедни, в деревянные ясли вделанные в паперть Собора Парижской Богоматери было положено живое существо. У бедного малыша на левом глазу оказалась бородавка, голова ушла в плечи, позвоночник был изогнут дугой, грудная клетка выпячена, ноги искривлены”. Так Віктор Гюго описував появу Квазімодо в Соборі Парижської Богоматері. 
З написаного можна побачити, що захворювання має багато форм та різних клінічних проявів.
Якщо батьки помітили ознаки захворювання варто звернутися за консультацією до лікаря ортопеда-травматолога. Раннє виявлення  патології є запорукою успішного лікування та здорової нації в майбутньому.


Бережи очі



















Немає коментарів:

Дописати коментар